Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku

A ten, który posiada wiedzę, nie będzie narzekał.

#1 2006-06-07 12:27:49

Paweł

Member

Zarejestrowany: 2006-05-09
Posty: 38
Punktów :   

Księża nie chcą celibatu

Polscy księża nie mogą sami decydować czy chcą żyć w celibacie / AFP
"Życie Warszawy" dotarło do sensacyjnych wyników badań poznańskich naukowców. Wynika z nich, że prawie połowa księży zrezygnowałaby z celibatu, gdyby Watykan na to pozwolił.


Kilkuletnie, zakrojone na wielką skalę badania pod hasłem "Kryzys tożsamości kapłańskiej" przeprowadził prof. Józef Baniak, ankietując 1836 księży obecnych i 375 byłych. "To jedyne tego typu badanie w skali europejskiej" - mówi "ŻW" uczony z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.

Wyniki badań wśród byłych duchownych (którzy z różnych względów porzucili posługę kapłańską) zostały już opublikowane w formie książkowej i opisane w kwietniu przez "Dziennik". "Życie Warszawy" dotarło do najistotniejszej części projektu - tej dotyczącej księży wciąż pełniących posługę. Zespół profesora Baniaka dopiero kończy prace nad tym materiałem.

Naukowcy zapytali księży "Czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?" - 47 procent ankietowanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę, 28 proc. wybrałoby samotność w celibacie, pozostali odpowiedzieli "nie wiem", bądź nie udzielili odpowiedzi.

Duchownym zadawano następnie pytanie "Czy obecna forma celibatu (tzn. celibat przymusowy, a nie dobrowolny, jak np. u prawosławnych) jest, zdaniem księdza, właściwa?" - 42 proc. odpowiedziało, że niewłaściwa, 35 procent ? właściwa, reszta wstrzymała się od odpowiedzi lub nie miała zdania.

Można przyjąć, że grupa wybierających dla siebie życie rodzinne (47 proc.) i odrzucających celibat w obecnej formie (42 proc.) właściwie się pokrywa. Skąd bierze się pięcioprocentowa różnica?

"Pierwsze pytanie jest teoretyczne, a drugie dotyczy intencji jednostki. Gdy pytamy faceta, który jest samotny, to takie pytanie pobudza go emocjonalnie" - tłumaczy prof. Józef Baniak.

Według "ŻW", sensacyjne wyniki ankiet wśród księży wywołują wzburzenie wśród hierarchów. - Nie będę z tymi ankietami dyskutował. Nie wiem, kto to robił, nie wiem też, kto odpowiadał - powiedział wczoraj "ŻW" bp Tadeusz Pieronek. Gorąco zaprotestował przeciwko używaniu sformułowania "celibat przymusowy".

(PAP)

żrodło interia.pl z dnia 7 czerwca 2006

Offline

 

#2 2006-06-07 15:31:59

Silas

Moderator

Zarejestrowany: 2006-05-05
Posty: 145
Punktów :   

Re: Księża nie chcą celibatu

A myślałem, że trzymają się zasad od średniowiecza.

Offline

 

#3 2006-06-07 16:20:58

marcinos

Member

9253789
Skąd: Nawsie Brzosteckie
Zarejestrowany: 2006-05-04
Posty: 374
Punktów :   

Re: Księża nie chcą celibatu

Uważam tak! Księża powinni żyć tak jak inni (żona, dzieci), wtedy może nie molestowali by dzieci itp.


Moje strony www:

www.gmina.brzostek.kw.pl - Gmina Brzostek - informator historyczno-turystyczny Gminy Brzostek
www.brzostekfoto.kw.pl - Galeria Gminy Brzostek

Offline

 

#4 2006-06-11 21:00:15

Cloud7

Member

Zarejestrowany: 2006-05-19
Posty: 318
Punktów :   

Re: Księża nie chcą celibatu

marcinos napisał:

Uważam tak! Księża powinni żyć tak jak inni (żona, dzieci), wtedy może nie molestowali by dzieci itp.

Tak było w Średniowieczu.

Księdzem można było zostać wtedy tylko, jeśli miało się ojca księdza, bo dla innych, spoza sfery kościoła nie było miejsca.
Dopiero na Soborze to zmieniono i niech tak zostanie

Offline

 

#5 2006-06-16 10:35:00

Gory

Moderator

Zarejestrowany: 2006-05-08
Posty: 180
Punktów :   

Re: Księża nie chcą celibatu

marcinos napisał:

Uważam tak! Księża powinni żyć tak jak inni (żona, dzieci), wtedy może nie molestowali by dzieci itp.

popieram. przynajmniej tak jak w stanach sa pastorzy i moja wlasna rodzine tak tez powinno byc u nas

Offline

 

#6 2006-06-16 22:02:20

Cloud7

Member

Zarejestrowany: 2006-05-19
Posty: 318
Punktów :   

Re: Księża nie chcą celibatu

O czym wy mówicie???

Zastanówcie się trochę!!!!

Kapłan ofiaruje się Bogu i powinien zostać w "czystości" w trakcie swojej posługi.

Ostatnio edytowany przez Cloud7 (2006-06-16 22:04:19)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl